Yapımcı / Yönetmen

İstanbul doğumlu, New York'da yaşayan yapımcı / yönetmen Fehmi Gerçeker uluslararası ödüller kazanmış olan çeşitli belgesel film ve TV programlarına imza atmıştır. 1971 yılında İstanbul'da kurduğu reklam yapım firması ile 70'lerde reklam filmleri gerçekleştirmiş, 80'lerin başında gittiği New York'da TV ve Film yapımcı yönetmenliği konusunda masterını tamamladıktan sonra orada yaşamaya başlamış, çeşitli kültürel filmler ve TV programları yönetmiştir.

Yapımcı ve yönetmeni olduğu "Behind The Camera" TV dizisi ile 1986 yılında ABD'de ayın TV yapımcısı seçilmiştir. 1990'da New York'da kurduğu kendi yapım firması ile daha çok uluslararası kültürel belgesel filmler, TV programları, eğitici CD-ROM ve DVD'ler üretmektedir.

Bunların arasında Cipango (Columbus'un yaşamı), Geosophy, 1513 Map of Piri Reis, Tolerance Dedicated to Rumi-çeşitli ülkelerde ödüller almıştır. Ayrıca Fehmi Gerçeker 1989'dan beri New York'un çeşitli sahnelerinde her 2 yılda bir tiyatro oyunları yönetmektedir.

Bugüne kadar film çekimi gerçekleştirdiği ülkeler ; Türkiye, ABD, Kanada, Brezilya, İspanya, Portekiz, Hollanda, Fransa, İngiltere, Finlandiya, Senegal, Mısır ve Küba'dır.